Європейська дослідницька рада (European Research Council) була заснована у 2007 році під егідою Сьомої рамкової програми ЄС з наукових досліджень (FP7, 2007–2013).
Мета ERC – підтримка та розвиток передових наукових досліджень у Європі з акцентом на творчу складову та високу якість. Дослідницькі гранти ERC мають великий попит, популярні по всьому світу і видаються на основі експертної оцінки.
Стратегія ERC - створити процедуру підтримки молодих вчених, яка дозволяє виявити нових лідерів у дослідницьких галузях та покращити кар'єрні перспективи для молодих дослідників. І, нарешті, хотіли створити щось нове для Європи: своєрідний стандарт якості досліджень та їх оцінки. Цей стандарт дозволяє забезпечити сумісність різних систем, що використовуються в галузі науки та інновацій у різних країнах.
ERC підтримує окремих вчених (не колективи). Експертна оцінка має міжнародний характер: 50% рецензентів не з європейських країн. Тривалість проектів становить до 5 років; область досліджень наперед не визначена. Фінансування можуть отримати і проекти у галузі соціальних та гуманітарних наук, а також міждисциплінарні дослідження.
Рамкова програма складається із трьох основних частин із різними пріоритетами. Перша частина - це "передова наука", і ERC належить до цієї частини.
Розмір бюджету ERC у рамках програми «Горизонт 2020» становив 13,1 млрд євро, а в «Горизонт Європа» - 16 млрд
Наукова рада ERC – керівний орган організації, який визначає стратегію її фінансування та діяльності. До Наукової ради входять 22 члени з 22 країн. Її завдання – розподіл коштів, а також вибір рецензентів. Їм допомагають співробітники Виконавчої агенції ERC. Агенція втілює в життя стратегію ERC, яку розробляє Наукова рада, і вирішує організаційні питання видачі грантів.
Вчені в Науковій раді не є представниками своїх країн: вони входять до Ради завдяки своїм науковим досягненням.