Центр досліджень інтелектуальної власності та трансферу технологій НАН України
EN
Horizon Europe

Рамкова програма ЄС з наукових досліджень та інновацій Horizon Europe на 2021-2027 роки

З 2021 року розпочалась восьма шестирічна Рамкова програма ЄС з наукових досліджень та інновацій - Horizon Europe.

Головний принцип РП полягає в тому, що дослідження та інновації генерують нові знання та інноваційні рішення для подолання соціальних, екологічних та економічних проблем з метою створення зеленої, здорової, цифрової та інклюзивної Європи.

Програма спрямована на реалізацію стратегічних пріоритетів ЄС:

  • відновлення економіки, зелена та цифрова трансформація, покращення якості життя;
  • зміцнення визначної ролі науки та технологій ЄС через збільшення інвестицій у висококваліфікованих фахівців та передові дослідження;
  • стимулювання промислової конкурентоспроможності ЄС та інноваційної діяльності, зокрема підтримка ринкових інновацій через Європейську інноваційну раду та Європейський інститут інновацій та технологій;
  • розширення доступу до передового досвіду для дослідників по всій Європі, сприяння широкій участі, співпраці та гендерному балансу.

Основні нововведення РП, що відрізняють її від попередніх, включають:

Підтримка проривних інновацій > Європейська інноваційна рада: єдине вікно для масштабування та доведення найперспективніших ідей до реального застосування, підтримки найінноваційніших малих та середніх підприємств, включаючи стартапи.

Цілеспрямовані рішення соціальних проблем разом з громадянами > Місії ЄС: амбітні, сміливі цілі щодо вирішення проблем, що впливають на повсякденне життя, починаючи від боротьби з захворюваннями і закінчуючи адаптацією до зміни клімату, проживанням у зеленіших містах, забезпеченням здоров'я ґрунту для продуктів харчування, природи, людей та клімату, а також захисту вод та океану.

Раціоналізація фінансового ландшафту > Оптимізований підхід до європейських партнерств: оптимізована кількість партнерств за одночасного заохочення широкої участі партнерів з державного та приватного секторів.

Зміцнення міжнародного співробітництва > Розширення можливостей для асоціації: розширення відкритості для асоціації країн, які не входять до ЄС (третіх країн), мають потенціал у галузі науки, техніки та інновацій.

Посилення відкритості > Політика відкритої науки: обов'язковий відкритий доступ до публікацій, гарантований відкритий доступ до дослідницьких даних. Використання Європейської відкритої хмари науки в міру необхідності.

Стимулювання участі та скорочення розриву у сфері досліджень та інновацій у Європі > Розширення участі та поширення передового досвіду: широкий спектр заходів щодо підтримки країн з нижчими показниками НДДКР, створення центрів передового досвіду, підвищення їх потенціалу та полегшення співробітництва.

Підвищення ефектів від досліджень та інновацій > Синергія з іншими програмами та політикою ЄС: набір практичних рішень для реалізації Horizon Europe та відповідних програм та політики, пов'язаних з НДДКР, наприклад InvestEU, Erasmus+, EU Cohesion Policy, Digital Europe, European Structural and Investment Funds, Connecting Europe Facility, and the Recovery and Resilience Facility, для швидшого поширення на національному та регіональному рівнях та впровадження результатів досліджень та інновацій.

Зниження адміністративного навантаження > Спрощення правил: підвищення правової визначеності та зниження адміністративного навантаження для бенефіціарів та адміністраторів програм.

Horizon Europe сфокусована на стимулюванні економічного зростання, торгівлі та інвестицій, а також створенні суттєвих соціальних та екологічних ефектів.

Бюджет Horizon Europe на 2021-2027 роки. становитиме близько 95,5 млрд євро.

Три основні блоки програми включають:

Передова наука:

Блок «Передова наука» спрямовано на підвищення глобальної наукової конкурентоспроможності ЄС. Підтримка призначена для передових дослідницьких проектів, які реалізують провідні фахівці через Європейську науково-дослідну раду, досвідчених дослідників, мережі докторантури, обміни дослідниками та залучення молоді до дослідницької кар'єри, а також дослідницьких інфраструктур світового класу.

Глобальні виклики та конкурентоспроможність європейської промисловості:

  • здоров'я;
  • культура, творчість та інклюзивне суспільство;
  • громадянська безпека суспільства;
  • цифрові технології, промисловість та космос;
  • клімат, енергетика та мобільність;
  • продовольство, біоекономіка, природні ресурси, сільське господарство та навколишнє середовище;
  • об'єднаний дослідницький центр.

Блок «Глобальні виклики та конкурентоспроможність європейської промисловості» підтримує дослідження, пов'язані з соціальними викликами, та зміцнює технологічний та промисловий потенціал. Він також включає вирішення завдань Об'єднаним дослідницьким центром.

Блок «Інноваційна Європа»:

  • Європейська інноваційна рада;
  • європейські інноваційні екосистеми;
  • Європейський інститут інновацій та технологій.

Блок «Інноваційна Європа» спрямований на лідерство Європи у створенні ринкових інновацій через Європейську інноваційну раду, розвиток загальноєвропейського інноваційного ландшафту, європейських інноваційних екосистем через Європейський інститут інновацій та технологій, що забезпечує інтеграцію освіти, досліджень та інновацій.

Розширення участі та зміцнення Європейського дослідницького простору:

  • розширення участі та поширення передового досвіду;
  • реформування та вдосконалення європейської системи наукових досліджень та інновацій.

В рамках блоку буде збільшено підтримку державам-членам ЄС для максимального використання свого національного дослідницького та інноваційного потенціалу та просування ЄІП, в якому вільно циркулюють дослідники, наукові знання та технології.

Підтримка пріоритетів через міжнародне співробітництво

Міжнародне співробітництво в галузі досліджень та інновацій має важливе значення для більш ефективного вирішення глобальних проблем, таких як зміна клімату або інфекційні захворювання та є основою всіх ключових орієнтирів стратегічного плану для Horizon Europe. Співпраця дозволяє Європі отримувати доступ до ресурсів, ноу-хау, передового досвіду, ланцюжків створення вартості та ринків, що розвиваються за межами ЄС.

Програма міжнародного співробітництва спрямована на підтримку та зміцнення багатосторонніх ініціатив у таких галузях, як біорізноманіття та захист клімату, екологічні спостереження, дослідження океану чи інфекційні захворювання. Вона включає взаємодію з ключовими партнерами із третіх країн, наприклад "Африканську ініціативу". Відкритість програми буде збалансована із захистом інтересів ЄС у стратегічних галузях для забезпечення його технологічного лідерства та конкурентоспроможності. Спільні та скоординовані конкурси сприятимуть розвитку досліджень та інновацій у галузях, що становлять взаємну вигоду та засновані на загальних підходах до рамкових умов. У особливо чутливих галузях співробітництво обмежуватиметься між державами-членами ЄС, асоційованими країнами та/або деякими третіми країнами.

Structure