З 2021 року розпочалась восьма шестирічна Рамкова програма ЄС з наукових досліджень та інновацій - Horizon Europe.
Головний принцип РП полягає в тому, що дослідження та інновації генерують нові знання та інноваційні рішення для подолання соціальних, екологічних та економічних проблем з метою створення зеленої, здорової, цифрової та інклюзивної Європи.
Програма спрямована на реалізацію стратегічних пріоритетів ЄС:
- відновлення економіки, зелена та цифрова трансформація, покращення якості життя;
- зміцнення визначної ролі науки та технологій ЄС через збільшення інвестицій у висококваліфікованих фахівців та передові дослідження;
- стимулювання промислової конкурентоспроможності ЄС та інноваційної діяльності, зокрема підтримка ринкових інновацій через Європейську інноваційну раду та Європейський інститут інновацій та технологій;
- розширення доступу до передового досвіду для дослідників по всій Європі, сприяння широкій участі, співпраці та гендерному балансу.
Основні нововведення РП, що відрізняють її від попередніх, включають:
Підтримка проривних інновацій > Європейська інноваційна рада: єдине вікно для масштабування та доведення найперспективніших ідей до реального застосування, підтримки найінноваційніших малих та середніх підприємств, включаючи стартапи.
Цілеспрямовані рішення соціальних проблем разом з громадянами > Місії ЄС: амбітні, сміливі цілі щодо вирішення проблем, що впливають на повсякденне життя, починаючи від боротьби з захворюваннями і закінчуючи адаптацією до зміни клімату, проживанням у зеленіших містах, забезпеченням здоров'я ґрунту для продуктів харчування, природи, людей та клімату, а також захисту вод та океану.
Раціоналізація фінансового ландшафту > Оптимізований підхід до європейських партнерств: оптимізована кількість партнерств за одночасного заохочення широкої участі партнерів з державного та приватного секторів.
Зміцнення міжнародного співробітництва > Розширення можливостей для асоціації: розширення відкритості для асоціації країн, які не входять до ЄС (третіх країн), мають потенціал у галузі науки, техніки та інновацій.
Посилення відкритості > Політика відкритої науки: обов'язковий відкритий доступ до публікацій, гарантований відкритий доступ до дослідницьких даних. Використання Європейської відкритої хмари науки в міру необхідності.
Стимулювання участі та скорочення розриву у сфері досліджень та інновацій у Європі > Розширення участі та поширення передового досвіду: широкий спектр заходів щодо підтримки країн з нижчими показниками НДДКР, створення центрів передового досвіду, підвищення їх потенціалу та полегшення співробітництва.
Підвищення ефектів від досліджень та інновацій > Синергія з іншими програмами та політикою ЄС: набір практичних рішень для реалізації Horizon Europe та відповідних програм та політики, пов'язаних з НДДКР, наприклад InvestEU, Erasmus+, EU Cohesion Policy, Digital Europe, European Structural and Investment Funds, Connecting Europe Facility, and the Recovery and Resilience Facility, для швидшого поширення на національному та регіональному рівнях та впровадження результатів досліджень та інновацій.
Зниження адміністративного навантаження > Спрощення правил: підвищення правової визначеності та зниження адміністративного навантаження для бенефіціарів та адміністраторів програм.
Horizon Europe сфокусована на стимулюванні економічного зростання, торгівлі та інвестицій, а також створенні суттєвих соціальних та екологічних ефектів.
Бюджет Horizon Europe на 2021-2027 роки. становитиме близько 95,5 млрд євро.